SENIOR LEADERS:
Headteacher:  Mrs WS Cathie
Deputy Headteacher: Ms K Newton (Teaching, Learning & Curriculum: Y1, 2 and 3 Department Lead)
Assistant Headteacher: Mr K Robinson (Assessment & Intervention, ICT, NQT & ITT: Early Years Department Lead )
Assistant Headteacher: Mrs L Gardner (DSL, Inclusion & SEND: Year 4, 5 and 6 Department Lead)
Business Manager: Mrs L Green (Finance, premises and school admin)

EXTENDED LEADERSHIP TEAM:
Mrs K Metcalfe (Maths) and Mrs J Roberts (English), Mrs T Fletcher (Phonics)

CLASSES:
EARLY YEARS TEAM:

Nursery: 2 years – pre-school; Reception
Teachers:

2 Year Old Room: Mrs P Jones, Mrs J Elliott
Nursery: Ms J Warburton (PSHE Lead) | Mrs G Bagratyan (Key Worker)
Reception: Mrs A  Andrews (DT lead), Mrs V Baron (0.6) / Mrs T Fletcher (0.4) 
Intervention: Ms K Newton (PPA), Mr K Robinson (PPA), Mrs D Myers (Art Lead) (PPA)
Teaching Assistants: Mrs R Cottom, Miss C Chaters, Mrs C Newman (1:1)

MIDDLE TEAM:
Year 1, Year 2 and Year 3
Teachers:

Year 1: Mr S Hunter (RE Lead) | Ms K Newton (Deputy Headteacher) (0.4) / Mrs A Cudworth (0.6) (ICT/Blogging Team) (Maternity Leave), Mrs H Vance (0.6) (Maternity cover)
Year 2: Mr C Travis (Music Lead), Mrs K Metcalfe (Maths Lead/ Pupil Premium and Sports Funding)
Year 3: Mrs J Roberts (English Lead)/ Mrs J Worden (Thematic) | Mrs J Harrison-Hurst (Long Term Supply)
Intervention: Mrs D Myers (Art Lead), Mrs C Foster (Small Learning Community/ Creative Curriculum Team)/ Mrs T Fletcher (Phonics Lead)
Teaching Assistants: Mrs N Allison (PSHE Team),Mrs J Durkin, Mrs M Jordan, Mrs D Lamb, Mrs K Bellamy (1:1 – AM only), Miss A Wright (1:2), Mrs L Foster, Mrs M Barker

UPPER TEAM:
Year 4, Year 5 and Year 6 
Teachers:

Year 4: Mrs J Brady (Science Lead), Miss J Smith (0.6) (PE Lead)/ Mrs L Gardner (0.4) Assistant Headteacher
Year 5: Mrs A Berry (Languages Lead),  Miss A Pendlebury (Geography Lead)
Year 6: Miss L Hill (History Lead), Miss G Ashton (English Team),
Intervention: Mr K Robinson (PPA cover (Assistant Headteacher)), Mrs L Balmer (0.6) (RE/ PPA)
Teaching Assistants: Mrs A Grainey (Art Team), Mrs J Huby, Miss C Carroll, Mrs N Grant, Mrs J Ashby-Dutton(2:1),  Mrs A Grounds, Miss J Nurse, Mrs S Eddison (0.8) (1:1)
Pastoral Team:
Safeguarding Lead: Mrs S Arnold      Behaviour Lead: Vacant
Behaviour Worker: Miss C Orrell      Attendance and Admissions: Mrs D Scully 

Nurture Teaching Assistant: Miss K Baron
Welfare Assistant: Ms N Burton
Office Team:
Admin Officer: Mrs R Rowe            Admin Assistant : Mrs C Bevan
Admin Assistant: Ms N Burton
Facilities Team:
Buildings: Mr S Blackburn
Domestic Staff: Miss S Sumner, Mrs Y McMahon, Miss J Walsh, Miss V Gaskell